İş

Kadın istihdamındaki artış 250 milyar dolar kazanç sağlıyor

Başak Parıltı GÖKÇAM

SKD Türkiye ve KPMG iş birliğinde yürütülen “Geleceğin İşinin ve Kadın İstihdamı Projesi”nin ikinci fazı yayınlandı.

Raporda yer alan yol haritası ile kadını ekonomiye kazandıracak sürdürülebilir strateji ve uygulamaların belirlenmesi amaçlanıyor. Proje hakkında konuşan SKD Türkiye Yürütme Konseyi Lideri Ebru Dildar Edin, “Cumhuriyetimizin 100. yılında ve yeni dünya düzeninde ülkemiz için eşitsizlikler olmamalı” dedi.

Edin, Dünya Ekonomik Forumu’nun “İşin Geleceği 2023” raporuna göre 2027 yılına kadar 83 milyon işin ortadan kalkacağını ve 69 milyon yeni istihdam yaratılacağını belirtti.

Kadınların iş gücüne dahil olması 2025-2026 yılları arasında Gayri Safi Milli Hasılamızda 250 milyar dolarlık bir artışı beraberinde getirecek. Bu çok ciddi bir fırsat. Yol Haritası’nın kadın istihdamının artırılmasına etki edecek uygulamaları hayata geçirmek isteyen şirketlere ve politika yapıcılara katkı sağlayacak bir kaynak olacağına inanıyorum.”

KPMG Türkiye Ülke Lideri Murat Alsan, kadınların iş gücüne katılım oranının artırılması ve kadın çalışanların daha üst pozisyonlarda görev almalarının sağlanmasının sadece şirket performansına değil ülke ekonomisine de fayda sağladığını belirtti. Aradaki farkı kapatmanın 135 yıl süreceği tahmin ediliyor.

Sürenin kısaltılması için özel sektöre ve paydaşlara toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kadın istihdamının önünde duran cam tavan, fırsat eşitsizliği ve önyargı gibi durumlara karşı önlem alarak toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önlenmesinde önemli rol düşmektedir.”

haberfelahiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu