Haber

Çin Tahıl Üretiminde İstikrarlı Büyüme Sağlayacak

PEKİN, 21 Nisan (Xinhua) — Tahıl tedarikini güvence altına almaya yönelik devam eden çabaları ve önde gelen tarımsal ürünler sayesinde Çin, bu yıl tahıl üretiminde istikrarlı bir büyüme görecek.

Çin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Çin’in tarımsal bölümünün görünümüne ilişkin yakın tarihli bir raporuna göre, ülkenin tahıl üretiminin 2023’te 694 milyon tona ulaşması bekleniyor. Rapora göre pirinç ve buğday üretimi sabit kalacak, mısır ve soya fasulyesi üretimi ise artacak.

Raporda ayrıca, kolza tohumu, yer fıstığı ve özel yağ bitkileri üretiminin, Çin’de tüm yıl boyunca yağ bitkileri üretiminde %5,1’lik bir artışla büyük bir artış göreceği belirtildi.

Raporda, kentlerde ve kırsalda yaşayanların gelirlerinin artması ve gıda tüketimlerinin bir üst düzeye çıkarılmasının meyve ve et gibi gıdaların tüketimini artıracağı belirtildi.

Raporda, çeşitlendirilmiş bir gıda tedarik sistemi oluşturmadaki yeni ilerlemelerle, Çin’in istikrarlı ve güvenilir bir tahıl ve başlıca tarım ürünleri tedariki sağlama yeteneğinin 2023’te daha da geliştirileceği belirtildi.

nazilli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu