Sağlık

Sahte güneş gözlüklerinde tehlike büyüyor

İSTANBUL (İGFA) – İnsan sağlığı için en değerli unsurlardan biri olan optik, son zamanlarda modanın da etkisiyle ilerlemesine rağmen, Türkiye’de ve dünyada gelişmeye devam ediyor. Şube büyümeye devam ederken en büyük tehdit olan sahte veya modası geçmiş gözlükler göz sağlığını hiçe sayıyor.

Türkiye’de her yıl 15 milyona yakın gözlük satıldığını belirten Papary Güneş Gözlüğü Yürütme Konseyi Başkanı Gözlükçü Fahrettin Keleş, “Bu satışların ancak yüzde 60’ı yasal olarak yapılıyor. Özellikle güneş gözlüğü pazarında çok fazla kayıt dışı satış olduğunu görüyoruz. Güneş gözlükleri birer aksesuardır ama aynı zamanda birer sağlık aracıdır. Bu nedenle merdiven altı diyebileceğimiz seyyar satıcılardan alınmamalı, güvenilir optik mağazaları tercih edilmelidir. Hem online platformlarda hem de mağazalarda yapılan bu satışlarla göz sağlığı hiçe sayılıyor.”

İlgili Makaleler

Güneş gözlüğü alırken yapılan hatalı seçimlerin göz sağlığı kaybına neden olduğunu söyleyen Keleş, “Sahte güneş gözlüklerinin UV koruması yoktur veya yetersizdir. Bu durumda gözler zararlı UV ışınlarına maruz kalmakta ve katarakt, pterjium ve retina hasarı gibi göz problemlerine neden olmaktadır. Sokakta satılan güneş gözlükleri düşük kaliteli camlardan yapılmıştır. Bu da bireylerde baş ağrısı, bulanık görme, göz yorgunluğu ve göz kızarıklığına neden olur. Aynı şekilde yanlış renk filtreleri nedeniyle gerçek renkler bozuk görünür ve görsel algıyı etkileyebilir. Özellikle trafikte güvenlik riski oluşturabilir. Güneş gözlüğü montajında ​​kullanılan kimyasal maddeler hem gözler hem de cilt için değerli bir problemdir. Düşük maliyetli üretim prosedürleriyle üretildikleri için gözlüklerdeki zararlı kimyasallar cilt veya göze temas ettiklerinde tahrişe, alerjik reaksiyonlara veya enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle göz sağlığını maksimum düzeyde korumak için sağlam, orijinal ve güneşten koruma sağlayan güneş gözlüğü seçimi önemlidir.

haberdevrek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu