Ekonomi

İngiltere’ye rekor göç

Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) yayınladığı bilgilere göre İngiltere’ye net göçmen sayısı geçen yıl 606 bin ile rekor kırdı.

Açıklamada, söz konusu göçmenlerin İngiltere’ye Avrupa Birliği dışından çalışmak veya okumak amacıyla gelen bireyler ile Ukrayna ve Hong Kong’dan özel vize programları kapsamında gelenlerden oluştuğu belirtildi.

Verilerin açıklanmasının ardından ITV kanalına konuşan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, “Rakamlar çok yüksek, bu kadar basit” ifadelerini kullandı.

Sunak, göçmen sayısını azaltmak istediğini söylese de İngiltere’de işgücü sıkıntısının yaşandığı bir dönemde bu sözünü yerine getirmenin epey zahmetli olacağı düşünülüyor. Uzun süredir ülkenin sorunu olarak nitelendirilen yasal göç konusu, Brexit sürecinde referandum oylamasında değerli bir itici güç olmuştur.

Sunak: Yasadışı göçü sona erdirmek için daha fazlasını yapmalıyız

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 16 Mayıs’ta Avrupa Konseyi’nin Dördüncü Tepesi’nde yaptığı konuşmada, yasa dışı göçün sona erdirilmesi ve göçmen teknelerinin durdurulması için uluslararası düzeyde daha fazla işbirliği çağrısında bulundu.

Sunak, konuşmasında yasa dışı göçle mücadele konusuna da değindi ve şunları söyledi:

“Yasadışı göç konusunda harekete geçmek için ahlaki zorunluluk açıktır. Arkamıza yaslanıp suç çetelerinin insanların sefaletinden faydalanmasını izleyemeyiz. Yasadışı göç, en savunmasızları sömürüyor. Gerçek sığınmacıları dışlama riski taşır. Vatandaşlarımızın sadece iç sınırlarımıza değil, uluslararası sisteme olan güvenini de sarsmaktadır.”

haberaltinova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu