Haber

Haydar Aliyev, ölümünün 19’uncu yılında Iğdır’da anıldı

Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ölümünün 19’uncu yılında Iğdır’da anıldı.

Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği tarafından düzenlenen anma programı şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunmasıyla devam eden programda Aliyev’in hayatı hakkında sunumlar yapıldı.

Dernek Başkanı Ziya Zakir Acar, burada Azerbaycan ve Türkiye’nin hem bu toprakların bağımsızlığını kazanması hem de tarihin zor zamanlarında Anadolu’yu düşmana karşı savunmanın kaderinde olduğunu söyledi.

1993-2003 yılları arasındaki 10 yıllık dönemi kapsayan Haydar Aliyev döneminde Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin büyük mesafeler kat ettiğini vurgulayan Acar, “Ulu cumhurbaşkanı merhum Haydar Aliyev döneminde Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ağırlıklı olarak siyasi ve siyasi idi. . ekonomi Başta sosyal olmak üzere hemen hemen tüm alanlarda kısa sürede büyük ilerlemeler kaydetti. Zamanla iki ülke arasındaki yakınlık yapılan çalışmalarla stratejik ortaklık düzeyine ulaştı. Azerbaycan tarihine iz bırakan ve bugünlere gelmesinde etkin rol oynayan merhum Haydar Aliyev, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin pekişmesinde attığı adımlarla da gündeme gelmiştir.”

Acar, “Haydar Aliyev sağlığında ve ülkesinin cumhurbaşkanlığı döneminde de geçmiş tecrübeleriyle çok maharetli bir satranç oyuncusu olduğunu ortaya koymuştur.”

Programa Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi öğrencileri de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu