Haber

Görme engellilere ‘örgütün kitaplarını okudu’ davası

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, görme engelli Hasan Yalçın hakkında 14 yaşındaki bir çocuğun ifadeleri dikkate alınarak “örgüte yardım etmek” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla dava açtı. Sürekli örgütün kitaplarını okuyor, gazetelerini alıyor” dedi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman’ın haberine göre Batman’ın Kozluk ilçesinde polis tarafından tehdit edilen 14 yaşındaki SY, Ağustos 2020’de götürüldüğü Kozluk Emniyet Müdürlüğü’nde bir yazı imzaladı. Çocuğun söz vermesi sonucu evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan engelli Hasan Yalçın, 4 gün polis merkezinde tutuldu.

Emniyetteki işlemlerinin ardından “örgüte yardım etmek” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlarından adliyeye sevk edilen Yalçın, tutuksuz yargılanmak üzere tutuklandı. Yalçın’ın imzaladığı ve kendisine okunmayan ibare metnine istinaden 2021 Eylül ayı ortalarında aralarında Hazro Belediyesi Eş Başkanı Nazime Avcı’nın da bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı.

Yalçın hakkında “örgüte yardım etmek” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından hapis cezası talep eden iddianame Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, ilk duruşma 30 Mart’a ertelendi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu