İş

İşyerlerinde kartla ödeme yaparken daha fazla para istemek yasal mı?

Maalesef mevcut durumumuzda nakit para eski değerini görmediği için sokaktaki simitçiye kart dağıtma noktasına bile geldik. Neredeyse yaptığımız her ödeme kredi veya banka kartlarıylaBu durum bizimle birlikte çünkü nakit paralarBunu gereksiz görmemize neden oldu.

Eğer alıcıysanız elbette ekonomik koşullar nedeniyle de olsa yanınızda nakit taşımanıza gerek kalmadan her ödemeyi kartla yapabilirsiniz. büyük kolaylık . Ancak satıcı tarafına baktığımızda kart ödemelerde kesintiler bizi karşılıyor. Satıcılar ayrıca bu kesintileri azaltmak için alıcılardan daha fazla para talep ediyor. Peki bu yasal mı?

Hayır, yasal değil. Rastgele bir ekonomik kriz ve durum buna mazeret olamaz.

iş yerlerine verildi POS cihazları Esnafların bu POS’tan aldıkları ödeme ile mutabakata varılan kuruluşa komite ödemesi yapmalarını sağlar. Avukat Bahadırhan Tabak’ın daha önce de belirttiği gibi bu kurulun büyüklüğü kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Ancak bu kesintiyi en aza indirmek isteyen işyeri, Komisyon müşteriye yansıtıldı oluyor. Yani müşteri iş yerinin komite borcunu mutabakata varılan kuruluşa öderken o para satıcıda kalıyor.

Durun ve söyleyin; “Benim için 1-2 liranın hiçbir önemi yok, hatta değeri bile yok” diyebilirsiniz ve bu kurulu haklı bulabilirsiniz ama buradaki mesele bizim doğru veya yanlış olarak düşündüğümüz şeyin çok ötesinde. kanunla sabit . Bahsettiğimiz kanun 2006 yılında yayınlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunudur.

Peki burada ne anlatılıyor?

bu yasanın Madde 17durumu şu şekilde açıklıyor:

Üye işyerleri, kart sahiplerinin mal ve hizmet alımlarının banka kartı veya kredi kartıyla ödenmesine ilişkin taleplerini kabul etmektedir. kabul etmek zorunda . Bu zorunluluk indirim dönemleri için de geçerlidir. Üye işyerleri, kartın kullanımı nedeniyle kart sahibinden komite veya benzeri bir isim altında bilgi toplayabilir. ek ödeme isteyemez . Bu karara uyulmaması halinde üye iş sözleşmesi, üye iş sözleşmesi yapan kuruluşlar tarafından feshedilecek ve bir yıl süreyle yeni sözleşme imzalanamayacaktır.

POS cihazı sağlayan anlaşmalı kuruluş bu durumu tespit ettiği takdirde sözleşmeyi feshedebilir.

Böyle bir durumda farklı bir kuruluştan POS almanın imkanı yoktur. Çünkü kanunda belirtildiği üzere işyerleri 1 yıl süreyle yeni ruhsat alabilmektedir. anlaşma yapamazlar . Ayrıca tek sorun yeni POS cihazı alamamak değil. İşletme sahibine adli para cezası kesiliyor. Daha önce de söylediğimiz gibi bunu haklı bulabilirsiniz ancak POS cihazı alırken esasen iş yeri bunun için bir anlaşma yapar. Daha sonra bu pano size yansıtılır.

Bunu engelleyip engellememek size kalmış:

Bunu önlemek için Bahadırhan Tabak Tüketici Hakem Heyetine Başvuru yapmanız gerektiği söyleniyor. Tabak’a göre işletmeyle ilişkisini kesen bankanın tüketiciye ödeme yükümlülüğü bulunmuyor. İadenizi alabilmeniz için makbuz gibi delillerle Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmanız gerekmektedir.

Yazımızda her zaman belirttiğimiz gibi sorun şu: 1-2 lira fazladan çekilme Önemli olan değerli olup olmaması değil. Bizim için zaten değersiz olan bu miktarlar ay sonunda oldukça artabilir. Bu durumda satıcının cebine ekstra haksız menfaat koyarken aynı zamanda kuruma olan borcunu da ödemiş oluyoruz. Komisyonların artması ve bu tutarı ödeyen müşteri hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Kaynaklar: Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu , Bahadırhan Tabak

ladik-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu